Europejski Zielony Ład (ang. European Green Deal) to strategia przekształcenia Unii Europejskiej w obszar, który jest neutralny klimatycznie. Założenia, które kryją się pod tym hasłem powstały w wyniku kryzysu klimatycznego oraz procesów degradacji środowiska, które są zagrożeniem zarówno dla Europy jak i dla reszty świata. Opracowany plan ma pomóc przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę:
- która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto,
- w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów,
- w której żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.
Komisja Europejska podjęła szereg działań ustawodawczych, aby dostosować unijną politykę klimatyczną, energetyczną, transportową i podatkową na potrzeby realizacji celu, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r.
ROWER – jako środek transportu stał się przedmiotem, który wiele z założeń Europejskiego Zielonego Ładu pozwoli wprowadzić nie powodując gwałtownych reperkusji gospodarczych, czy społecznych!
Green Deal jest szansą dla Polski, aby stać się gospodarką niskoemisyjną, tym samym rezygnując w części z wykorzystywania nieodnawialnych zasobów naturalnych. Zmniejszenie emisyjności naszej gospodarki będzie skupiało się na takich obszarach jak: transport, budownictwo, system energetyczny, przemysł, gospodarstwa domowe. Na potrzeby Europejskiego Zielonego Ładu powstał Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, który w grudniu 2019 roku dysponował budżetem 40 mld. euro. Obecny kierunek rozwoju oraz ilość środków przeznaczonych na to przez UE daje możliwość pozyskania pieniędzy na inwestycje, które będą miały pozytywny wpływ na użytkowanie roweru jako środek transportu.
Jako marka VeloLift wierzymy, że ze względu na rosnące ceny paliw, zatłoczone miasta oraz naszą coraz większą świadomość na temat zdrowia i ekologii, kwestią czasu jest potrzeba rozbudowy infrastruktury rowerowej w Polsce. Uważamy, iż obecne podejście Unii Europejskiej do transportu rowerowego daje świetną okazję do tego, aby skorzystać z dofinansowań i podnieść komfort życia w polskich miastach na poziom wyżej.
Ale gdzie ten parking?
Rower jest jedynym środkiem transportu, który uznano za w 100% przyjazny zarówno dla klimatu, jak i ochrony środowiska. Przez to stał się on obiektem bardzo mocnej promocji w UE. Do najbardziej istotnych wyzwań, z którymi kraje UE muszą się zmierzyć w celu spełnienia idei zrównoważonego transportu zaliczono:
„(…)brak miejsca do przechowywania roweru zniechęca do jego posiadania i korzystania z niego, nawet w przypadku gdy obecna jest dobrze rozwinięta sieć rowerowa. Mimo to parkingi rowerowe to najbardziej pomijane części infrastruktury rowerowej(…)”
„(…) przechowalnie powinny być lokalizowane zwłaszcza w rejonie dworców kolejowych i wszędzie tam, gdzie popyt na miejsca parkingowe dla rowerów przekracza podaż dostępnych miejsc na parkingi dla rowerów, a rowery są pozostawiane średnio na dłużej niż 4 godziny. Organizacja przechowalni powinna jednoznacznie identyfikować właściciela roweru i uniemożliwiać dostęp osobom postronnym. Należy zapewnić stały monitoring przechowalni a dostęp do niej umożliwiać przy pomocy klucza elektronicznego, rejestrującego każdorazowe wykorzystanie i identyfikację użytkownika(…)”
„(…) potrzebę dążenia do większej dostępności przystanków transportu publicznego dla pieszych i rowerzystów, a także potrzebę stworzenia w punktach przesiadkowych bezpiecznych, powszechnie dostępnych i atrakcyjnych miejsc i parkingów dla rowerów oraz ewentualnych usług wspólnego korzystania z rowerów, w ramach instrumentów programowania terytorialnego (…)”
Parking w ujęciu łańcucha intermodalnego
Z badań opinii społecznej przeprowadzonych dla Renault Polska przez Instytut badania opinii społecznej Kantar TNS wynika, że 92% mieszkańców Polskich miast uważa, że żeby poprawić jakość powietrza konieczna jest zmiana nawyków transportowych z obecnie wybieranych samochodów na rzecz środków transportu o znikomej presji na środowisko.
Eksperci tworzący Polityki Rowerowe w różnych regionach Polski zauważyli, że:
- Rower wykorzystywany jest przede wszystkim jako środek transportu na dystansie od 1 do 10 km
- Na dystansie do 7,5 km w mieście rower jest szybszy niż samochód
- 30% podróży w mieście odbywa się na odległość do 3 km, połowa na odległość do 5 km, czyli znaczna ich część z powodzeniem mogłaby zostać zastąpiona przejazdami rowerowymi
- Na większe odległości praktyczną alternatywą przejazdów samochodami stanowią podróże realizowane w ramach systemu „Rower + Kolej”
- Jazda rowerem może odgrywać znaczącą rolę w dłuższych podróżach, jako sposób na poprawę dostępności do środków transportu zbiorowego. W tym celu niezbędne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury na styku etapów podróży
Aby wypełnić lukę w transporcie intermodalnym i zachęcać ludzi do korzystania w jak największym stopniu z rowerów instytucje zarządzające miastami, gminami itd. muszą zadbać o parkingi rowerowe, które będą gwarantowały bezpieczeństwo i dostępność przez 24h. VeloLift to gotowe rozwiązania, które czeka do wdrożenia w Twoim mieście!
Czy wyzwaniem jest zapewnienie parkingów rowerowych tylko w ujęciu transportowym?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) 61,6 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiada rower. W domach zamieszkanych przez minimum cztery osoby jest to prawie 77 proc. Uwagę zwraca również aktywność osób, które są w wieku emerytalnym. Według GUS blisko połowa gospodarstw, w których mieszkają emeryci, posiada jednoślad (47,5 proc.). Najwięcej osób na rowerach można spotkać we wschodnim regionie kraju (70,1 proc. miejsc zamieszkania), a najmniej w części południowej (52,1 proc.).
W liczbach – 14 500 000 gospodarstw domowych (dane z 2020r.) co pozwolą oszacować liczbę rowerów w Polsce na poziomie ok. 8 990 000.
Powstaje pytanie – gdzie te rowery trzymać? My wiemy! W parkingu od VeloLift !